Maal on mõnus!

Tere jälle ja imeilusaid munadepühi, armas inimene!

Sedakorda on nädalalõpp kuidagi eriti kiiresti kätte jõudnud. Time flies when you’re having fun!
Ilmataat on juba aprilli esimestest päevadest alates vähe tujukam olnud ja üllatas meid ühel varahommikul talviselt koheva lumevaiba ja kahe külmavõetud tomatitaimega, mis olid kasvuhoones mitmekihilisse kattelooritelki mässitud. Nüüd saan sealgi pliidikütmist harjutada. Täna on siinmail ülestõusmis- ja vihmapüha kaks ühes, aga pilvisel taeval ei saa ometi lasta oma tuju rikkuda.

Aprill!

Aja kulumasaamine isolatsioonis ei ole meie jaoks seni küll üldse mingi katsumus olnud – tegemisi ja kohustusi tuleb kevade edenedes üha juurde nii aias, metsas kui ka majas sees, ning asjaajamine eluks Eestis on täies hoos. Teisipäeval käisime vallavalitsuse hoovi peal elukohateate avaldust ja Jerome’i isikukoodi taotlust üle andmas. Järgmisteks sammudeks on jäätmeveo- (prügisse uppumise oht meie majapidamises muutub iga päevaga üha reaalsemaks), elektri- ja kodukindlustuslepingu sõlmimine, ning ühel ilusal päeval loodetavasti väga varsti pangakontori külastus, et abikaasa saaks endale samuti konto avada.

Töönaise töökindad

Ootel olevate tööde nimekiri venib muudkui pikemaks ja pikemaks. Peas on keerlemas nii palju mõtteid, et kohati ei tea, millises suunas joosta. Tahaks ju kõike korraga ja samaaegselt – ruumikat magamistuba suure garderoobiga, lopsakat aeda, uut kööki ja välikööki ja terrassi ja kanu ja mesitaru – aga ega vist muud moodi ei saa, kui üks samm korraga. Ehitamine, rekonstrueerimine ja renoveerimine on meie mõlema jaoks täiesti uued teemad, seega eriolukorra lõppedes saab meie esimene telefonikõne olema mõnele teadjamale mehele. Kas oskad äkki Rakvere kandis ehitajat soovitada?

Kasvuhoones põletame põhiliselt käbisid

Selleks nädalaks planeeritud projektidest said täpselt pooled nimekirjast maha kriipsutatud. Keldrist leitud juurikatest valmistasin supi asemel pajaroa, mille puistasin üle tatravõrsete ja karulauguga. Nii pastinaagid kui kaalikad maitsevad veel aprilliski sama magusalt kui sügisel. Munade värvimiseni me ei jõudnudki. Lasime kohalikel vuttidel maalritöö enda eest ära teha. Kuklid jäid samuti küpsetamata, aga õnneks vanaema hoolitseb ka distantsilt selle eest, et meie muffin top suve lähenedes ikka üle püksiääre valguks, ja küpsetas lausa kaks kooki — kohupiima- JA Napoleoni!

Kevadrõõmud

Aga nende tegematajäänud tegemiste asemel said mitmed plaanivälised toimetused realiseeritud. Lammutasime maha minu lapsepõlve mängumaja, mis on juba küttepuudekski saetud, ja Jerome veetis kolm päeva aiatagust kuusemetsa kasides. Tänase halli ilmaga oleme toas peenarde planeerimise ja enese harimisega ametis olnud. Näiteks selgub, et nii juur- kui varsselleri seemneid tuleks enne külvi leotada, ja et kõrvitsalisi tasub ettekasvatamiseks mulda pista alles 3-4 nädalat enne õueistutamist, see tähendab mitte veel.

Lumine kasvuhoone

Peame tõdema, et maal on tõepoolest mõnus. Kümne aastaga suurlinnades oli täiesti ära ununenud, et taevas särab öösiti NII palju tähti. Tuulevaiksel pärastlõunal kuulame puumaja hingetõmbeid ja südamelööke. Lisaks meile endale ja jänesele elab siin umbes mustmiljon usinat ämblikku, kes potid-pannid niidiga kapi seintele aheldavad, justkui ette heites, et neid piisavalt tihti ei kasutata. Kolmapäeva hommikul tervitasime elektriposti otsas selle kevade esimest kurge ja eile poseeris kirsitüvel rähn. Haneparved vallutavad taeva nii hommiku- kui õhtutundidel.
Kuhu neil küll minek on?

Tee teed teeajal

Nõuandeid eluks maal: mitme aasta eest tehtud roostekarva kasevihad tuleks enne sauna ööpäevaks külma vette likku panna, siis pudeneb viheldes vähem lehti.

Taimeilu

Uue nädala projektid:

1. juurviljapeenrad valmis teha
2. ülalmainitud peenardesse külvata (varajane) porgand, pastinaak, juurpetersell ja -seller
3. talverehvid suve omade vastu vahetada
4. kirjutada blogipostitus peenarde tegemisest
5. testida skoonide retsepti
6. mesilastele hotell ehitada
7. tellida euroalused uue kompostimissüsteemi tarbeks
8. raamatukastid lahti pakkida
9. maitsetaimed pikeerida
10. osta prügikonteiner

Peatse jällekirjutamiseni!