Gurmeeaia söödavad-joodavad jõulukingid – 2. osa. Kosutavad taimeteed.

Teisipäevast on sujuvalt saanud neljapäev ja ma ei tea, kuidas Sinul jõulutundega on, aga meie majas peab seda suisa tikutulega taga otsima. Mida ei ole, seda ei ole! Sellenädalane külmalaine on siiski viimaks vähe talvisema olemise tekitanud. Kütame nüüd kaks korda päevas ahju ja viskame tulle mõned kasehalud ka, et hubasem oleks. Soojust leiab muidugi ka mujalt – näiteks kaisutustest, villastest sokkidest, pehmest pleedist ja teetassist. Tee on juba ammusest ajast üks minu kõige lemmikumaid kingitusi – mulle väga meeldib seda nii kingiks saada kui ka ülejäänud inimkonnale pakki panna. Seega Gurmeeaia teise jõulukingiteemalise postitusega tahan ka Sind inspireerida omaenda signatuur teesegu looma ja seda teistega jagama 🙂

Ega see taimede kokku segamine mingi raketiteadus ei ole! Lähtu maitsete valimisel isiklikest eelistustest ja sellest, mis saadaval. Kuivatatud ürte ja vürtse müüakse nii supermarketis, apteegis, looduspoes kui ka Umamis ja Piprapoes (viimasest kahest astun alati läbi, kui pealinna satun; väga soovitan kõigile gurmaanidele mõlemat sihtkohta!). Vahel leiab midagi kodust kapist ka. Maitsekoosluste variante on sadu kui mitte tuhandeid. Mainin siinkohal igaks juhuks ära, et mõningatel juhtudel on teatud ravimtaimed vastunäidustatud, seega tee eelnevalt kindlaks, milliste omadustega valitud ürdid-vürtsid on ja kas kingisaaja võib neid tarbida. Vältimaks ohtu, sildista teesegud koostisainete loeteluga.

Millesse küll tee pakkida? Mul on selline totter komme ilusaid mittevajalikke asju mitte ära anda / visata ja nii leidsin veel viimasest lahti pakkimata kastist, mis muu hulgas sisaldas jõuluehteid, täiesti kogemata paar varasematest aastatest jäänud meeleolukat plekist kommikarpi, mis on teesegu pakendamiseks justkui loodud. Otse loomulikult sobivad selleks otstarbeks ka kõiksugu muud (söögiks tarbitavatele asjadele mõeldud) purgid, topsid, miniämbrid, kotid, tuutud, papist karbid. Ja miks mitte kinkidagi teesegu otse tassi, kruusi või teekannu pakendatuna?!? Tänapäeval on saadaval ka toredad paberist teefiltrid, kuhu saab portsjonite kaupa kasvõi seitse erinevat teed segada. Samuti võib teekotikesed ise meisterdada näiteks marlist või naturaalsest puuvillasest riidest.

Segu valmistamisel võid võtta spikriks järgmise retsepti, aga kui tuju ja viitsimist on, lase loovusel end kanda või rakenda vana head katse-eksitusmeetodi:

2-3 osa mahedamaitselisi ürte
1 osa tugevamate maitseomadustega ja / või värskendavaid ürte (münt, sidrunhein, aedmeliss, eukalüpt jne)
1 osa vürtse / marju


Alljärgnevad teesegud kuuluvad minu isiklike lemmikute hulka. Ehk kõnetab mõni neist Sindki! 😉

Segu nr 1
metsvaarika- või mustikalehed, kanarbikuõied, eukalüptilehed, purustatud kibuvitsa marjad & rosmariin

Segu nr 2
kaselehed, kassinaeri õied, lavendli õied, sidrunhein & purustatud kadakamarjad

Segu nr 3
aedmeliss, kahvrilaimi lehed, saialille õied & fenkoliseemned

Segu nr 4
rohe- või piparmünt, hibiskuse õied, roosi kroonlehed, kardemon, nelk & kaneelikoor