ÕUNA-PÕLDMARJA GALETTE

Kui juba galette’ide küpsetamiseks ja söömiseks läks sel aastal, siis vastukaaluks suvisele kirsstomati ja karamelliseeritud fenkoliga versioonile otsustasime nüüd sügisel midagi magusat pirukasse pista. See jahedavõitu sombune aastaaeg on justkui maiustamiseks loodud. Õunad korjasime oma puust (ja puu alt), aga põldmarju meil kahjuks ei ole ka lähiümbruses mitte. Selle puuduse peaks millalgi varsti ära likvideerima, sest teadagi on ju kõik enda kasvatatud asjad hoopis maitsvamad. Erinevalt suvel valminud soolasest galette’ist on tänane variatsioon märksa vähem aeganõudev, sest tegime nn muretaigna petteka ja kasutasime külma või asemel sulavõid. Tulemus tuli vähemalt sama hea kui mitte veelgi parem! 😋

Kahele (või äärmisel juhul neljale) maiasmokale.

Vaja läheb:

160 g nisujahu
2 sl pruuni suhkrut
½ tl jahvatatud kardemoni
¼ tl soola

80 g võid
2 sl külma vett
1 munakollane

4-6 küpset õuna
100 g värskeid või külmutatud põldmarju
1 sl pruuni suhkrut
1 sl kaerahelbeid
1 sl külma võid
1 munavalge

Kui kasutad külmutatud põldmarju, siis esimeses järjekorras võta need
toatemperatuurile sulama.

Sega omavahel nisujahu, kaks supilusikatäit suhkrut, kardemon ja sool.
Sulata madalal kuumusel 80 grammi võid ning lisa see koos külma vee ja lahti klopitud munakollasega kuivainetele. Sega hoolega ja seejärel mätsi tainapall ühtlaseks massiks. Aseta külmkappi seniks kuni täidis on valmis.

Pese õunad, eemalda neilt südamikud (ning ussid 😜) ja lõika neljaks. Viiluta iga õuna neljandik jättes sama veerandi viilud ühte punti kokku.
Eelkuumuta ahi 220°C. Võta külmikust tainapall ja rulli see küpsetuspaberil umbes 30 cm Ø lapikuks. Aseta viilutatud õunaveerandid ja põldmarjad tainale nõnda, et servadesse jääks 3-4 cm ruumi. Puista viljad-marjad üle kaerahelveste, ülejäänud pruuni suhkru ning supilusikatäie väikesteks tükkideks lõigatud võiga. Voldi taina servad ettevaatlikult üle täidise ja pintselda need munavalgega üle. Pista galette 30-40 minutiks ahju keskosasse. Lase hea maitsta soojalt või jahtunult.